dez man

Профілактична дезінфекція, дезінсекція, дератизація

phone icon
mail icon
mail icon
м. Івано-Франківськ
вул. Чорновола, 4А
офіс 404
if map
bakteria icon
targan icon
muha icon
schur icon
home icon
Питання-відповідь
Як впливають препарати на продукти?
Якщо препарат потрапив на продукти харчування - їх необхідно викинути.
Написати адміністратору

Дезінфекція

Дезінфекція (знезараження) – це знищення збудників інфекційних захворювань та руйнування їх токсинів. Для проведення дезінфекції застосовують розчини хлораміну, гідрохлориду кальцію (натрію), фенолу, крезолу, формальдегіду.

Залежно від мети проведення здійснюється три види дезінфекційних робіт:

- Профілактична дезінфекція – дезінфекція (знезараження) для попередження виникнення інфекційних захворювань у населення. Проводиться регулярно у навчальних і дитячих дошкільних закладах (школах, басейнах, лазнях, душових, інших місцях загального користування) незалежно від наявності заразних захворювань. Цей вид дезінфекції також проводиться в лікувально-профілактичних установах, підприємствах громадського харчування, ринках, супермаркетах, кінотеатрах та інших місцях, де знаходиться велика кількість людей, або якщо діяльність організацій пов’язана з медичною практикою чи зберіганням, виготовленням, транспортуванням продуктів харчування. Профілактичну дезінфекцію необхідно проводити у вигляді вологого прибирання 0,5%-ним розчином освітленої хлорного вапна.

- Поточна дезінфекція – знищення збудників інфекційних захворювань і запобігання їх розповсюдження в навколишньому середовищі, в місцях ізоляції інфекційних хворих. Цей вид дезінфекції проводиться в інфекційних лікувальних установах. Поточна дезінфекція проводиться у вигляді прибирання, замочування посуду, білизни, випорожнень у розчині хлорного вапна високої концентрації (1, 3, 10%) багаторазово і регулярно до виписки пацієнта з лікувального закладу.

- Заключна дезінфекція – знищення збудників інфекційних захворювань в місцях знаходження інфекційного хворого до госпіталізації. Проводиться на робочих місцях, в житлових будинках і квартирах. Цей вид дезінфекції бажано проводити один раз, але з обов’язковим лабораторним контролем наявності збудників в місцях проведення. При виявленні збудників при проведенні лабораторного контролю, заключну дезінфекцію проводять повторно до їх повного знищення. Проводиться у вигляді прибирання, замочування посуду, білизни, випорожнень у розчині хлорного вапна високої концентрації. Постільні приналежності обробляються в дезінфекційних камерах.

Дезінфекція автотранспорту – знищення збудників інфекційних хвороб в автотранспорті, який перевозить людей чи харчові продукти.

Способи дезінфекції:

1. Механічний: прання, прибирання, миття, вивіз сміття - все це зменшує до 50% мікробну забрудненість.

2. Фізичний: 

- кип'ятіння посуду, білизни, води, іграшок, інструментів; 

- дія водяної пари в автоклавах, дезінфекційних камерах, прожарювання, пастеризація; 

- дія ультрафіолетових променів (бактерицидні та кварцові лампи).

3. Хімічний (застосування розчинів хлору). Серед хімічних речовин, що згубно діють на мікробну клітину, найбільш широко застосовуються такі дезінфікуючі засоби:

- хлорне вапно - застосовується для знезараження води, посуду, приміщень, виділень хворих, туалетів тощо у вигляді 5%-ного, 2-3%-ного, 5-10%-ного водних розчинів і в сухому вигляді;

- водний розчин Сульфахлорантин;

- 1%-ний розчин оргоксидину біглюконату;

- натрієва (калієва) вода;

- дихлорізоціанурова кислота (ДХЦК).

4. Біологічний метод використовують при очищенні стічних вод на полях зрошення.

 

Дератизація

Дератизація – знищення гризунів (щурів, мишей, полівок), які є або можуть бути переносниками небезпечних або особливо небезпечних інфекційних захворювань. Залежно від мети проведення дератизації, здійснюється профілактична або винищувальна дератизація.

Профілактична дератизація повинна проводитися на об’єктах громадського харчування, на підприємствах, діяльність яких спрямована на виготовлення, зберігання, переробку, транспортування харчових продуктів, на підприємствах агропромислового комплексу, в гуртожитках, готелях, житлових будинках та інших об’єктах, де можливе перебування гризунів.

Винищувальна дератизація проводиться в місцях, де завелися гризуни.

Способи дератизації: 

1. Хімічний: використання отруєної отрутами приманки. Сутність хімічного методу полягає в отруєнні гризунів отруйними речовинами - ратицидами. Ефективними ратицидами є фосфід цинку, ратиндан, зоокумарин, сульфат талію, тіосемікарбазід, карбонат барію, фторацетамід тощо. 

На морських суднах, у залізничних вагонах, літаках і в польових умовах для винищування гризунів застосовують переважно газову дератизацію.

2. Фізичний: вилов гризунів за допомогою пасток, капканів, мишоловок тощо.

3. Біологічний: зараження гризунів інфекцією, небезпечною тільки для гризунів. 

 

Дезінсекція

Дезінсекція – знищення комах, які можуть бути або є переносниками небезпечних або особливо небезпечних інфекцій (кліщів, комарів, тарганів, вошей, бліх, клопів тощо). Дезінсекція проводиться за допомогою спеціальних хімічних засобів. Під дезінсекцією також розуміється процедура знищення будь-яких комах, чиє сусідство з людиною вважається небажаним (оси, бджоли, джмелі, шершні тощо).

Дезінсекція повинна проводитись на об’єктах громадського харчування, підприємствах, діяльність яких пов’язана з виготовленням, зберіганням, переробкою харчових продуктів, у лікувально-профілактичних установах, школах, дитячих дошкільних закладах, готелях, гуртожитках та інших місцях, де не повинні знаходитись комахи.

Способи дезінсекції:

1. Хімічний: застосування розчинів хлоро-, карбо-, метафосу.

2. Фізичний: використання сухожарових камер.

Для цих цілей, крім дезінфекційних камер та фізичних засобів, широко застосовуються отрути (інсектициди), серед яких гексахлоран (гексахлорциклогексан), карбофос, метилацетофоса, альфакрон (фосфотіоат), альцестін, інсорбцід-МП тощо.

Надійну дезінфекцію та дезінсекцію зараженого одягу, постільних та інших речей можна провести в спеціальних дезінфекційних камерах - пароповітряних або пароформалінових. Сутність камерної дезінфекції полягає в прогріванні вмісту камер гарячим повітрям (парою) до певної температури, а при необхідності посилення впливу пари - в додатковому введенні в камеру формальдегіду (формаліну).